Powstanie psychologii pozytywnej, jako naukowego kierunku, zawdzięczamy prof. Martinowi Seligmanowi, Mihalyemu Csikszentmihalyi oraz Raymond Fowler.
Prof. Martin Seligman, urodzony 12 sierpnia, 1942 roku, w Albany, w Nowym Jorku, amerykański psycholog z Uniwersytetu w Filadelfii, w Pensylwanii.
Skończył filozofię na Uniwersytecie w Princeton i psychologię na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie również , w 1967 roku , obronił pracę doktorską.
Należy do 15. najczęściej cytowanych psychologów na świecie. Sławny stał się dzięki swojej teorii „wyuczonej bezradności”a w dalszych badaniach naukowych udowodnił wkrótce, że również optymizmu można się nauczyć. W 1998 roku, w pierwszym przemówieniu, jako prezydent American Psychological Association (APA), zaskoczył naukowy świat, stawiając sobie za cel pragnienie zamiany psychologii z „nauki o chorobach” na „naukę o zdrowiu”.
Prof. Seligman to światowej sławy autorytet w dziedzinie psychologii depresji i zaburzeń. Jest laureatem dwóch wybitnych nagród naukowych: za wkład do Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego