Honorowy Patronat nad Centrum Psychologii Pozytywnej sprawuje prof. Martin E.P. Seligman

środa, 3 marca 2010

Psychologia pozytywna - szczęścia można się nauczyć (optymizmu uczymy się od matki)


Powstanie psychologii pozytywnej, jako naukowego kierunku, zawdzięczamy prof. Martinowi Seligmanowi, Mihalyemu Csikszentmihalyi oraz Raymond Fowler.

Prof. Martin Seligman, urodzony 12 sierpnia, 1942 roku, w Albany, w Nowym Jorku, amerykański psycholog z Uniwersytetu w Filadelfii, w Pensylwanii.  
Skończył filozofię na Uniwersytecie w Princeton i psychologię na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie również , w 1967 roku , obronił pracę doktorską.
Należy do 15. najczęściej cytowanych psychologów na świecie. Sławny stał się dzięki swojej teorii „wyuczonej bezradności”a w dalszych badaniach naukowych udowodnił wkrótce, że również optymizmu można się nauczyć. W 1998 roku, w pierwszym przemówieniu, jako prezydent American Psychological Association (APA), zaskoczył naukowy świat, stawiając sobie za cel pragnienie zamiany psychologii z „nauki o chorobach” na „naukę o zdrowiu”.
Prof. Seligman to światowej sławy autorytet w dziedzinie psychologii depresji i zaburzeń.  Jest laureatem dwóch wybitnych nagród naukowych: za wkład do Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (American Psychological Association) oraz za całokształt badań w dziedzinie psychopatologii Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologii Stosowanej i Prewencji ( American Association for Applied Psychology and Prevention).
Otrzymał  tytuły doktora honoris causa znanych i cenionych w świecie placówek uniwersyteckich : Uniwersytetu  w Uppsalii (Szwecja) , Uniwersytetu Complutense w Madrycie (Hiszpania) i University of East London .
W 1998 roku założył Akademię Terapii Poznawczej a w 1997 roku - Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Utalentowanych Dzieci.
Seligman pisze i wykłada na całym świecie o pozytywnej psychologii i autentycznej radości życia. Bibliografia prof. Seligmana obejmuje ponad 15 książek i około 150 artykułów na temat motywacji i osobowości. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 12 języków i są bestsellerami nie tylko w Ameryce ale i poza za jej granicami. W Polsce najbardziej znane są pozycje : "Optymizmu można się nauczyć" , "Co możesz zmienić, a czego nie możesz" i "Optymistyczne dziecko" -  poruszające kwestie osobowości, motywacji działania czy ogólnie - zdrowia psychicznego.
Jego prace były i są umieszczane na pierwszych stronach nie tylko naukowych ale i wielu popularnych czasopism, m.in. w:  New York Times, Time, Newsweek, US News and World Report , Reader 'Digest, Redbook, Parents, Fortune Family Circle i innych.
Prof. Seligman jest rzecznikiem nauki i praktyki z zakresu psychologii w licznych programach telewizyjnych i radiowych. Jest autorem kolumn poświęconych  edukacji, przemocy i terapii. Wykłada, na całym świecie, dla pedagogów, rodziców, biznesu, przemysłu i specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
Podczas swojej długoletniej pracy naukowej prowadził badania we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia Psychicznego (gdzie w 1991 roku, za badania i osiągnięcia w zapobieganiu depresji, otrzymał prestiżową nagrodę), z Instytutem Badań nad Procesami Starzenia, z Fundacją Guggenheima i Fundacją MacArthura.
Pełni funkcję dyrektora naukowego Projektu Fundacji Mayerson`a, którego główną misją, od 2000 roku, jest promocja psychologii pozytywnej.
Prof. Seligman, nazywany także „adwokatem optymizmu i świetnego samopoczucia” jest żonaty z Mandy McCarthy Seligman i ma siedmioro dzieci: Amandę, Davida, Larę, Nicole, Darryl, Carla i Jenny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz