Powstanie psychologii pozytywnej, jako naukowego kierunku, zawdzięczamy prof. Martinowi Seligmanowi, Mihalyemu Csikszentmihalyi oraz Raymond Fowler.
Prof. Martin Seligman, urodzony 12 sierpnia, 1942 roku, w Albany, w Nowym Jorku, amerykański psycholog z Uniwersytetu w Filadelfii, w Pensylwanii.
Skończył filozofię na Uniwersytecie w Princeton i psychologię na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie również , w 1967 roku , obronił pracę doktorską.
Należy do 15. najczęściej cytowanych psychologów na świecie. Sławny stał się dzięki swojej teorii „wyuczonej bezradności”a w dalszych badaniach naukowych udowodnił wkrótce, że również optymizmu można się nauczyć. W 1998 roku, w pierwszym przemówieniu, jako prezydent American Psychological Association (APA), zaskoczył naukowy świat, stawiając sobie za cel pragnienie zamiany psychologii z „nauki o chorobach” na „naukę o zdrowiu”.
Prof. Seligman to światowej sławy autorytet w dziedzinie psychologii depresji i zaburzeń. Jest laureatem dwóch wybitnych nagród naukowych: za wkład do Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (American Psychological Association) oraz za całokształt badań w dziedzinie psychopatologii Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologii Stosowanej i Prewencji ( American Association for Applied Psychology and Prevention).
Otrzymał tytuły doktora honoris causa znanych i cenionych w świecie placówek uniwersyteckich : Uniwersytetu w Uppsalii (Szwecja) , Uniwersytetu Complutense w Madrycie (Hiszpania) i University of East London .
W 1998 roku założył Akademię Terapii Poznawczej a w 1997 roku - Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Utalentowanych Dzieci.
Seligman pisze i wykłada na całym świecie o pozytywnej psychologii i autentycznej radości życia. Bibliografia prof. Seligmana obejmuje ponad 15 książek i około 150 artykułów na temat motywacji i osobowości. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 12 języków i są bestsellerami nie tylko w Ameryce ale i poza za jej granicami. W Polsce najbardziej znane są pozycje : "Optymizmu można się nauczyć" , "Co możesz zmienić, a czego nie możesz" i "Optymistyczne dziecko" - poruszające kwestie osobowości, motywacji działania czy ogólnie - zdrowia psychicznego.
Jego prace były i są umieszczane na pierwszych stronach nie tylko naukowych ale i wielu popularnych czasopism, m.in. w: New York Times, Time, Newsweek, US News and World Report , Reader 'Digest, Redbook, Parents, Fortune Family Circle i innych.
Prof. Seligman jest rzecznikiem nauki i praktyki z zakresu psychologii w licznych programach telewizyjnych i radiowych. Jest autorem kolumn poświęconych edukacji, przemocy i terapii. Wykłada, na całym świecie, dla pedagogów, rodziców, biznesu, przemysłu i specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
Podczas swojej długoletniej pracy naukowej prowadził badania we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia Psychicznego (gdzie w 1991 roku, za badania i osiągnięcia w zapobieganiu depresji, otrzymał prestiżową nagrodę), z Instytutem Badań nad Procesami Starzenia, z Fundacją Guggenheima i Fundacją MacArthura.
Podczas swojej długoletniej pracy naukowej prowadził badania we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia Psychicznego (gdzie w 1991 roku, za badania i osiągnięcia w zapobieganiu depresji, otrzymał prestiżową nagrodę), z Instytutem Badań nad Procesami Starzenia, z Fundacją Guggenheima i Fundacją MacArthura.
Pełni funkcję dyrektora naukowego Projektu Fundacji Mayerson`a, którego główną misją, od 2000 roku, jest promocja psychologii pozytywnej.
Prof. Seligman, nazywany także „adwokatem optymizmu i świetnego samopoczucia” jest żonaty z Mandy McCarthy Seligman i ma siedmioro dzieci: Amandę, Davida, Larę, Nicole, Darryl, Carla i Jenny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz