Honorowy Patronat nad Centrum Psychologii Pozytywnej sprawuje prof. Martin E.P. Seligman

sobota, 3 kwietnia 2010

Psychologia pozytywna w terapii

Martin Seligman określił psychologię pozytywną w następujący sposób: "(...) koncentruje się na tym, co sprawia, że życie jest warte życia. Jej badania i praktyka ma wyjaśnić tajemnice ludzkiej siły i przyczynić się do jej wzrostu. A więc przedmiotem psychologii pozytywnej są zdrowe, prawidłowe i pożądane aspekty ludzkiego funkcjonowania i czynniki, które mogą im sprzyjać."

Psychologia pozytywna, za swoje najważniejsze zadanie uważa zwrócenie uwagi psychologii naukowej, aby ta, co najmniej w tym samym stopniu, zajmowała się silnymi stronami charakteru człowieka, jak i jego słabościami, interesowała się rozbudową tego co „najlepsze” w człowieku, a nie tylko naprawą tego co „najgorsze”. Ponadto, aby z tym samym zaangażowaniem pracowała nad rozwojem „normalnego życia” człowieka, jak i terapią zaburzeń psychicznych i starała się pomnażać poczucie spełnienia – tego „szczęścia” odczuwanego przez człowieka, a nie tylko koncentrowała się na pomniejszaniu „cierpienia”.

Panel dyskusyjny poświęcony psychologii pozytywnej w psychoterapii i psychologii zdrowia jest odpowiedzią na takie wyzwanie. Tradycyjna psychologia koncentrowała się prawie wyłącznie na ludzkiej patologii, na problemach i deficytach człowieka, co pewnie wynikało z założenia, że jest on jednostką słabą, kruchą i nie ma wpływu na całokształt swojego życia. Koncentracja tradycyjnej psychologii na patologii, deficytach i problemach doprowadziła z jednej strony do wielkiego postępu psychologii w obszarze leczenia i terapii ludzkich chorób psychicznych, z drugiej zaś upowszechniła postrzeganie człowieka w perspektywie jego deficytów i problemów. Rozwój psychologii pozytywnej ma na celu uzupełnienie tego postrzegania o perspektywę mocnych stron człowieka i spełnionego życia. Jej zwolennicy zakładają, iż dobrostan i doskonałość nie są iluzją, czymś nienamacalnym i całkowicie nieosiągalnym, lecz prawdziwymi stanami i typami istnienia, które mogą i powinny być analizowane i badane.

Celem psychologii pozytywnej jest m .in. polepszanie jakości życia. W jaki sposób realizuje ten cel? Zgodnie z wizją Martina Seligmana rozwój nauk społecznych w XXI wieku będzie odbiegać od badania patologii i szukania środków zastępczych, a skupi się na poszukiwaniu pozytywnych sił służących zrozumieniu i pielęgnowaniu najwyższych wartości życia osobistego i obywatelskiego.

Panel dyskusyjny przeprowadzony w ramach sympozjum pozwoli m. in. odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposób dokonuje się reorientacja psychologii z ludzkich słabości na ludzką siłę. W trakcie dyskusji będzie czas na zastanowienie się, co jest bardziej skuteczne, czy psychoterapia skoncentrowana na zmniejszaniu nasilenia objawów zaburzeń, czy psychoterapia pozytywna polegająca na dostarczaniu pozytywnych przeżyć, budowaniu siły i kompetencji. Czy można ostro rozgraniczać te interwencje? Jaki jest jej rzeczywisty wkład, jako nauki o zdrowiu psychicznym i dobrostanie w rozwój psychoterapii i psychologii zdrowia? Swoje stanowisko podczas panelu zaprezentują uznani i doświadczeni psychoterapeuci i psychologowie. Panel obejmie również tematykę łączenia osiągnięć psychologii pozytywnej ze zdobyczami innych gałęzi psychologii, metodologii badawczej i warsztatu psychoterapeutycznego, a także kwestię perspektyw rozwoju kierunku i jego aplikacji w obszarze psychoterapii i psychologii zdrowia.

Źródło: www.swps.edu.pl

1 komentarz:

  1. Słuchajcie, powiedzcie mi czy ktoś z was korzystał może z takiej https://wetalk.pl/ pomocy psychologicznej online? Wydaje się to być na prawdę świetnym rozwiązaniem, że z psychologiem można skontaktować się w każdej chwili. Co wy o tym sądzicie?

    OdpowiedzUsuń